Wijkbewoners keren zich tegen verkamering

4 November 2015

‘Onze wijk is niet berekend op zoveel personen. Het levert problemen op met vuilnis en parkeren’, zegt Carla de Bruin, bestuurslid van de wijkvereniging Transvaal. De wijkbewoners zijn de verkamering beu en schreven een brief naar de gemeenteraad en het college van burgemeesters en wethouders.

Huisbazen mogen een woning in kamers opdelen en verhuren, mits ze een zogenaamde onttrekkingsvergunning hebben. De bewoners hebben zelf in kaart gebracht welke panden verkamerd zijn. ‘We willen onze kaarten graag vergelijken met die van de gemeente. We denken dat er een discrepantie zal zijn’, zegt De Bruin. ‘Grotendeels gaat het over studentenhuizen, maar bijvoorbeeld ook over huizen met arbeidsmigranten. Niks ten nadele van deze vaak tijdelijke bewoners, maar we zien data zij hun huizen minder goed onderhouden en dat resulteert in verloedering van de buurt.’
In 2012 stelde de Leidse PvdA al een meldpunt in voor overlast door verkamering. De problemen zijn dus niet nieuw, maar worden wel groter. ‘Er is een toename in de hele stad’, weet PvdA-fractievoorzitter Gijs Holla. Hij noemt twee redenen. ‘Veel mensen die van hun huis af wilden, verkochten het tijdens de crisis maar aan de hoogste bieder, vaak een pandjesbaas. Daarnaast hebben we vier jaar geleden als gemeente de mogelijkheden voor verkamering versoepeld. Wie sindsdien een melding voor onttrekking deed, kreeg altijd “ja” te horen.’ Achteraf betreurt Holla die maatregel.
In de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (APV) die in november wordt vastgesteld, staat een voorstel om de burgemeester meer instrumenten te geven bij woonoverlast. Holla: ‘Nu kan hij maar een ding doen: uithuiszetting. Daarvoor moet er echt sprake zijn van enorme drugsproblematiek of wapenhandel, dus dat gebeurt bijna nooit. Met meerdere, minder verstrekkende maatregelen, komen er meer mogelijkheden.’
De Bruin: ‘Hoewel het vervelend klinkt, zouden we graag een quotum zien voor de vergunningen per straat of buurt.’ Ook aan zo’n drempel aan de voorkant wordt gewerkt, volgens Holla. ‘Twee maanden terug heeft de gemeenteraad een benen-op-tafel-overleg gehouden. Tien mogelijkheden worden nu verkend. Denk aan een minimum aantal vierkante meter per bewoner of een verplichte fietsenberging. Als PvdA denken we ook aan een quotum, maar dat moet wel maatwerk worden. Niet voor de hele stad, maar voor die ene straat waarin al veel huizen verkamerd zijn.’
‘We vinden het niet erg dat er studenten in onze wijk wonen’, benadrukt De Bruin. ‘Er staat ook een grote studentenflat en dat gaat prima. Maar het moet in verhouding staan.’
‘Er is óók kamernood voor studenten in de stad, maar het moet inderdaad wel in balans blijven’, zegt ook Holla. ‘In Transvaal is het doorgeslagen. Het gaat daar bovendien om jarendertigwoningen, die eigenlijk niet geschikt zijn voor verkamering. Als je een pan laat vallen, horen ze dat via de fundering vier huizen verder nog.’ Hij besluit: ‘De bewonersbrief heeft erg geholpen. Het probleem heeft nu brede aandacht.’ MVW

Deel dit bericht:

Nieuws

Leiden meeste dierproeven

De Universiteit Leiden en het Leids Universitair Medisch Centrum zijn twee van de drie …

4 November 2015